Tüm öğrenci , akademik ve idari personele kişiselleştirme yapılmış fotoğraflı ve kişisel bilgilerin yer aldığı ofset baskılı kartlar verilmektedir. Bu kart  kullanılarak üniversite kampüsünde, bağımsız bölge veya binalarında aşağıdaki uygulamalar yapılabilmektedir .

Nerede Kullanılır-1 ?

Üniversite kafeteryalarında turnikelerden geçilerek tabildot yemekler otomatik olarak ücretlendirilmekte ve sayılabilmektedir. Kart okuyucu validatörlere yüklenen tarifelere göre farklı gruplar için farklı ücret uygulanabilir. Personel ile öğrenci aynı turnikeden geçmesine rağmen kartlarından farklı ücretler tahsil edilir. Turnikeler farklı gruplara göre yetkilendirebilir. Paslanmaz çelk seperatörler kullanılarak  turnike girişlerinde yönlendirme yapılabilir. Turnikeye entegre edilen kart okuyucu validatörler aynı gün içinde  ikinci kez yemek yemek istendiğinde farklı ücret tarifesi uygulayabilir.  Bilgisayar bağlantısı olmasa bile, gün içinde farklı bir turnikede yemek yemek teşebbüsünde  bulunulması durumunda sistem ikinci tarifeyi uygular. Kart okuyucu validatörler üzerinde bulunan grafik LCD ekranlarda kişi,  kartında kalan kredi miktarını , tahsil edilen ücreti görebilir. kartlar istendiğinde kara listeye alınabilir ve iptal edilebilir. Seçimli yemek yenebilen restoranlarda (Tower ve diğer kantin, kafetarya, büfe ve çay ocaklarında)  dokunmatik ekranlı POS terminallerimiz kullanılmaktadır. ekrana dokunarak yapılan yemek seçimi sonrası çıkan meblağ kişinin kartı okutularak tahsil edilmektedir.

Yemekhane, Restorant, Kantin ve Büfe otomasyonu

Kampus ve Bina Giriş Güvenliği

DAÜ Kampus KART

 

Üniversitede (kampusa ve binalara) giriş ve çıkış denetimi yapılarak yetkisiz veya istenmeyen kişilerin girişi engellenmektedir. Binaların ve/veya kampusun girişlerine yerleştirilen turnikelerde otomatik olarak giriş yetkisi sınanmakta ve yetki verilmiş ise geçişine izin verilmektedir. Herhangi bir kişinin giriş yetkisi istenildiği anda kaldırılabilmekte, bilgisayar vasıtasıyla tüm sisteme bildirilmektedir. Kişilerin, sadece belirli alanlara giriş yapabilmesi (alan sınırlaması) ve belirli saatlerde giriş yapabilmesi (zaman sınırlaması) yapılabilmektedir. Alan ve zaman kontrolü yetkili tarafından istendiğinde bilgisayardan değiştirilebilmektedir.

Üniversite içinde ikincil güvenlik alanları (örnek: kütüphane, laboratuarlar) aynı kart kullanılarak açılacaktır.  

Üniversite bilgisayar laboratuvarları, sistem odaları aynı kart kullanılarak, kullanıma açılmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerin kullanımı engellendiği gibi yetki sahiplerinin de ne zaman kullandıkları tespit edilmektedir.